A 2x2-es mini kocka a világ legkelendőbb eredeti Rubik-kocka kistestvére. Bár a kis mérete miatt kevésbé tűnik félelmetesnek, ettől még szintén zavarba ejtő kihívást jelent. A cél ugyanaz, mint a nagyobb testvérénél, minden oldalt olyan lépés kombinációval forgatni, hogy a végén 6 egyszínű oldalt kapjunk. A mini Rubik-kocka ugyanazt a geometriai és logikai készségek építését kínálja és ugyanazokat az elveket használja mint a hagyományos Rubik kokca. Ha még nem sajátította el a nagy testvér kirakását, a mini kocka remek kiindulópont, hogy megtanulja a logikai variácókat a megoldásához.
Az egyik legegyszerûbb Rubik játék, amit ma Magyarországon kapni lehet. Ránézésre 8 kis kocka alkotja. Ha viszont szétszedjük, láthatjuk, hogy összesen 27 alkotórésze van. Ha jól megfigyeljük ezt a felépítést észrevehetjük, hogy végülis megegyezik egy 3x3x3 kocka felépítésével, amibõl az élkockák összezsugorodtak, és a kocka belsejébe kerültek. Az oldalakat elforgatva sokféle mintázatot hozhatunk létre rajta, melyeknek a variációja: 3.674.160 Ugye nem is olyan sok! ( Ebbõl az az 1 amikor kész van, még akár véletlenül is kiforgatható) :)
A 2x2x2-es játék volt az amit Rubik ernõ elöször meg akart csinálni, de nem tudta hogyan oldja meg a belsõ szerkezetet. Ezért van az, hogy a 3x3x3-as kockát elöbb és a 2x2x2-est késöbb találta ki. A kocka szabadalma 1983-ból származik (és értelemszerûen Rubik Ernõ nevéhez fûzõdik), tehát 8 évvel a 3x3x3-as kocka után lett kitalálva a szerkezeti megoldás! Amióta a 2x2x2-es kocka megjelent, nagyon sok hasonló játék jelent meg a piacon, ami alapvetõen ugyanezt a mechanizmust használja, csak egy kicsit mésképpen. Ilyen például a 2x2x2-es gömb, a Simphsons head, a Darth Moul's head, és sorolhatnám továb. Persze ezek többsége mind külön szabadalom alá tartozik, bár személy szerint én úgy vélem ezek mind lopott ötletek, de ezt mindenki maga döntse el.